تیرآهن

دلار و قیمت آهن

در مورد اثر نرخ دلار بر قیمت آهن آلات و به طور کلی فولاد باید به این نکته توجه کرد که در حال حاضر دو نرخ بر قیمت محصولات فولادی موثر است. نرخ دلار نیمایی و نرخ دلار آزاد هریک به ترتیب بر قیمت فولاد در بورس کالا و بازار آزاد موثر هستند. قیمت دلار نیمایی تا به امروز همواره کمتر از قیمت دلار آزاد بوده است. در نتیجه قیمت‌های بورس کالا که بر اساس این نرخ تعیین می‌شوند یا به طور دقیق‌تر قیمت پایه‌ای بورس کالا بر اساس همین نرخ تعیین می‌شود و به همین جهت با توجه به سقفی که برای معاملات در نظر گرفته شده قیمت‌های بورس کالا به طور میانگین ۱۰ الی ۲۰ درصد با بازار آزاد اختلاف قیمت دارد. در بازار آزاد اما قیمت به طور دقیقی بر اساس قیمت دلار تغییر می‌کنند. معامله‌گران بازار فولاد طی ۲ سال گذشته حساسیت شدیدی نسبت به نرخ دلار پیدا کرده‌اند و قیمت محصولات خود را هم روند با قیمت دلار تغییر می‌دهند. هرچند که این تغییر قیمت ممکن است دلایل دیگری نیز داشته باشد، در نتیجه ممکن است گاهی تغییراتی که در بازار می‌بینیم در کنار چند عامل دیگر هم‌افزایی کنند و روند قیمت بازار فولاد را تغییر دهند.

آیا نرخ ارز تاثیر ندارد؟

دو سال گذشته در بازار قیمت ارز به قدری نوسان داشت که عواملی همچون تغییر تقاضا یا تغییر قیمت‌های جهانی اثر کمرنگی داشتند و به طور نسبی اثر آن‌ها بسیار کمرنگ‌تر بود. البته باید به این نکته اشاره کرد که قیمت ورق سیاه و پروفیل در طی یک سال گذشته روندی متفاوت داشتند و اتفاقا تقاضا تاثیر بسیار پررنگی بر قیمت این محصولات داشت.

در نمودار زیر می‌توانید روند قیمت دلار و شاخص میلگرد آهن آنلاین را در کنار یکدیگر ببینید. همانطور که به وضوح قابل مشاهده است، قیمت میلگرد همبستگی زیادی با قیمت دلار دارد.

رابطه دلار و قیمت آهن

مهم‌ترین و استراتژیک‌ترین کالای جهانی فولاد است. پس در این مقاله ارتباط دلار و فولاد را بیان می‌کنیم.

ارتباط مستقیم دلار و قیمت فولاد منطقی است. فولاد به عنوان یک کالای جهانی که قیمت آن روزانه تغییر می‌کند. دو مورد بر قیمت آهن و فولاد تاثیرگذار است که تعیین‌کننده قیمت نهایی فولاد هستند:

ارزش واحد پول کشورهای مختلف در مقابل دلار آمریکا

هر عامل طبیعی و غیرطبیعی که بر حجم عرضه و تقاضا تاثیرگذار است

قبلا در مورد عرضه و تقاضا صحبت کردیم و همچنین در این مقاله در مورد پیش بینی‌های جهانی عرضه و تقاضا هم اطلاعات خود را بروز کردیم.

و اما دلار چه ارتباطی با قیمت آهن آلات دارد؟

همانطور که گفتیم ارزش واحد پول کشورهای مختلف در مقابل دلار آمریکا بر قیمت فولاد موثر است. اما این به چه معناست؟ منظورمان بازار داخلی است یا بازاری که در ان به صادرات و واردات می‌پردازیم؟ بله منظورمان قیمت‌های داخلی آهن آلات از تولید داخلی خود کشورمان است.

اولین تاثیر دلار

اولین تاثیر دلار بر روی قیمت نفت و انرژی است. مطالعات نشان می‌دهد یک رابطه تک سویه بین قیمت نفت خام و شاخص قیمت فولاد در سطح جهانی وجود دارد، که به این معنی است که قیمت نفت خام تنها از نوسانات خودش تبعیت می‌کند. اما شاخص قیمت جهانی فولاد از هر دو حرکت قیمت خود و نوسانات قیمت نفت خام تاثیر می‌پذیرد. پس هنگامی که شاخص قیمت نفت رو به بالا می‌رود قیمت فولاد (آهن آلات) نیز افزایش می‌یابد. البته باید به این نکته توجه کرد که بسیاری از اوقات روند کلی قیمت کومودیتی‌ها تعیین‌کننده کاهش یا افزایش قیمت فولاد در بازارهای جهانی است. در واقع شاخص قیمت دلار و به طور کلی تقاضای کلان اقتصاد جهانی، قیمت کومودیتی‌ها را تغییر می‌دهد.

شاخص‌های تاثیرگذاری قیمت نفت از افزایش هزینه‌های تولید گرفته تا افزایش هزینه‌های حمل و نقل بر روی قیمت فولاد تاثیر می‌گذارد.

در این نمودار ارتباط مستقیم قیمت نفت و آهن و فولاد نشان داده شده است.

 دومین تاثیر دلار

در تعادل بین عرضه داخلی و خارجی هر کشور است. به عنوان مثال اگر تقابل ریال و دلار، کاهش ارزش ریال را نشان دهد به این معناست که اگر قیمت آهن با دلار ۸۰۰۰ تومانی مثلا ۴۰۰۰ هزار تومان است، با افزایش نرخ دلار تا ۱۶ هزار تومان ارزش کالای ایرانی در بازار جهانی نصف می‌شود و بدین ترتیب از یک سو جذابیت قیمت‌های ایرانی برای مصرف‌کننده خارجی بالا می‌روند و از یک سو سود کم بازار خارجی موجب افزایش قیمت‌ها در بازار داخلی می‌شود.

 سومین تاثیر دلار

تاثیر هزینه‌های جانبی مثل هزینه حمل و نقل تریلی در ایران است. اما مهم‌تر از آن، تاثیر روانی افزایش نرخ دلار بر افزایش قیمت فولاد است که در واقع نوسانات قیمت دلار به طور مستقیم قیمت فولاد را تکان می‌دهد. چرا که در حقیقت افت ارزش ریال نگرانی از بی ثباتی اقتصاد ایران در دل مردم ایجاد می‌کند و از یکسو طمع خریدارن به هنگام بالا رفتن قیمت‌ها تورم در بازار ایجاد می‌‌کند که این خود یک سیکل باطل افزایش مجدد قیمت‌ها را باعث می‌شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *