ورق

ورق چیست؟ هرآنچه لازم است بدانید…

قیمت ورق سیاه و عواملی که بر آن تاثیر گذار می باشند و به طور کلی همه چیز در رابطه با این محصول را می خواهیم در این مقاله مورد بحث قرار دهیم. این محصول تولید شده از فولاد نوع A 36 و A 1011 به شیوه نورد گرم می باشد. ورق سیاه به راستی سیاه نبوده ولی در طی مراحل تولید ظاهری کدر به خود می گیرد که ناشی از شیوه نورد گرم می باشد. فولاد نوع A 1011 آلیاژی کم کربن می باشد که در عین مستحکم بودن خاصیت شکل پذیری بالایی دارد همینطور فولاد نوع A 36 از جوش پذیری بالایی برخوردار است و ویژگی جالب توجه این فولاد تقویت آن بر اثر حرارت دیدن می باشد. اغلب از این محصول در صنایع فلزی سنگین، تولید تجهیزات کشاورزی، ساخت رینگ، تانکر و کشتی سازی، قطعات خودرو و مخازن خاص استفاده می کنند. تفاوت در استانداردهای بکار برده شده در ساخت باعث تفاوت در نوع مصرف این محصول می گردد. برای مثال ورق سیاه ST 33 در صنعت، استاندارد ST 44 در ساخت تانکر و یا سیلندر گاز و فولاد نوع A 1011 اغلب در ساخت ظروف کاربرد دارد. به این نکته دقت بفرمایید که ارتباط بین میزان کربن و مقاومت شیت رابطه عکس دارد و به این صورت است که هرچه درصد کربن در این محصولات کمتر باشد میزان سختی محصول بالا می رود. در فولاد مبارکه اصفهان ورق سیاه اغلب با استاندارد ST 37 با ضخامت ۲ و عرض ۱.۲۵ میلی متر در بازار عرضه می شود.

خط تولید ورق سیاه

برای تولید این محصول ابتدا گندله آهن و شمش فولادی را در درون کوره های قوس الکتریکی به صورت مذاب در می آورند. در این مرحله مذاب را به تختال های فولادی تبدیل کرده و در دمای ۱۲۰۰ تا ۱۲۵۰ درجه فولاد را حرارت داده تا سرخ شود. در این مرحله برای افزایش استحکام محصول ترکیبی از دیگر آلیاژها به این تختال ها اضافه می کنند. اکنون سطحی از پوسته های اکسیدی بر روی سطح تختال ها ایجاد می شود که با عملیات پوسته شویی این پوسته ها را برطرف می نمایند. پوسته شویی که توسط فشار آب قوی انجام می شود باعث کاهش دمای تختال نیز می شود.

اکنون نوبت به مرحله نورد رسیده که در طی آن تختال را به غلتک های نورد انتقال می دهند سپس با عبور از میان چند غلتک ضخامت محصول تا حدود ۷۵ درصد کاهش پیدا می کند. در این زمان که تختال ها تبدیل به شیت شده اند باید به قفسه های نورد انتقال داده شوند. برای این کار رول را ابتدا از جعبه کلاف عبور می دهند. علت این کار متعادل سازی دمای محصول می باشد که باعث ایجاد خواص یکسانی در سطح محصول می گردد. علاوه بر آن با ایجاد این واسطه ظرفیت تولید افزایش یافته و چنانچه پوسته ای باقی مانده باشد از بین می رود.

قفسه نورد نهایی متشکل از ۵ تا ۷ قفسه نورد می باشد که ابتدا با کنترل دمای شیت آن را وارد اولین نورد می کنند سپس این محصول به صورت خودکار و پیوسته وارد دیگر غلطک ها می شود. ضخامت ورق در این مرحله از ۱ تا ۴ میلی متر کاهش پیدا می کند. در اینجا بعد از طی کردن ۷ مرحله نورد شیت را به میز خنک کننده با شرایط کاملا کنترل شده انتقال می دهند. در ابتدا ورق سیاه که دمایی برابر با ۸۵۰ درجه سانتی گراد دارد تا دمای ۵۸۰ درجه کاهش دما پیدا می کند، بعد از بازبینی نهایی شیت ها را به صورت رول یا کلاف بسته بندی کرده و به بازار انتقال می دهند. اغلب شیت های با ضخامت کمتر از ۱.۵ را به دلیل انعطاف پذیری بالا به صورت رول و محصولات با ضخامت بالای ۱.۵ را به صورت شیت و برش خورده در بازار عرضه می کنند. منظور از گندله آهن همان سنگ آهن های پودر شده بعد از استخراج از معادن می باشد که برای پخته شدن به آن حرارت داده و مگنتیت موجود در آن به هماتیت تبدیل شده و گندله به آهن اسفنجی تبدیل می شود.

خط تولید ورق سیاه

استاندارد های ورق سیاه

این محصولات دو نوع معمولی و صنعتی داشته و در استاندارد های بسیاری تولید می گردد. ورق سیاه معمولی با استانداردهای A 516-GR 60,70 ، A 285-GR C، A 283-GR، ST 52 و ورق های صنعتی با استاندارد ST 37 ساخته می شوند. عموما از شیت های صنعتی در ساخت سوله، مخزن و سد سازی و از نوع معمولی در ساخت ظروف، قطعات خودرو و… مورد استفاده قرار می گیرد.

استانداردهای بین المللی موجود در این محصولات شامل استاندارد آلمان DIN ، آمریکا ASTM و ژاپن JIS می باشد. قابل ذکر است که محصولات موجود در بازار ایران ترکیبی از استاندارد آلمان و ژاپن است. نکته بسیار مهم در خصوص این محصولات این است که هر کدام از استانداردها برای کاربرد خاصی استفاده می شود که در ادامه مطلب به طور کامل به بررسی آن خواهم پرداخت: • ورق ST برای ساخت پل و سازه های فولادی • شیت SS برای ساخت دیگ های بخار و مخازن تحت فشار با دمای بالا • محصولات با استاندارد SM با قابلیت جوش پذیری بالا برای استفاده در ساخت مخازن • رول SAP با ظرفیت کشش بالا پر کاربرد در صنایع خودروسازی • SG برای ساخت مخازن تحت فشار مانند CNG • شیت های CK با مقاومت بالا در برابر خوردگی پرکاربرد در صنایع ماشین آلات •  HPE با قابلیت ضد چسبندگی برای ساخت ظروف کاربرد دارد. •  HHCR با مشخصه درجه حرارت بالا برای ساخت دودکش و مکان هایی که به تحمل درجه حرارت زیاد نیاز دارد مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت ورق روغنی و سیاه

دانستن تفاوت های بین ورق روغنی و ورق سیاه و راه های شناخت آن دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد که قبل از خرید باید به آن توجه زیادی نمایید. تا اینجا متوجه شدیم که ورق های تولید شده به شیوه نورد گرم را ورق سیاه می نامند. این محصول از جهات مختلف شیوه تولید، سایز، کیفیت، کاربرد، مزایا و معایب و… دارای تفاوت هایی با ورق روغنی می باشد.

تفاوت در شیوه تولید موجب ایجاد تفاوت های بسیار زیادی در جنس، شکل ظاهر و خواص این دو محصول شده است. شیت های تولید شده به شیوه نورد گرم از کیفیت پایین تر نسبت به ورق های نورد سرد برخوردار است. علاوه بر آن تفاوت هایی در شکل ظاهری نیز وجود دارد. برای مثال ورق های روغنی دارای سطحی شفاف و یکدست بوده و تلرانس ابعادی و ضخامت بسیار کم است. این درحالی ست که ورق سیاه دارای سطحی زبر بوده و تلرانس ابعادی آن دارای خطا می باشد. ورق سرد انعطاف پذیری بیشتری نسبت به ورق گرم دارد از همین رو می توان اشکال مختلفی را با استفاده از این محصول تولید کرد.

در فرآیند تولید ورق سیاه فولاد را در دمای بالا یعنی در حدود ۱۷۰۰ درجه فارنهایت گرما می دهند که در نهایت این محصول قیمت کمتری دارد. در کنار این موارد ورق سیاه از استحکام بالاتری برخوردار می باشد. اغلب از آن در ساخت مخازن، پروژه های ساختمانی و لوله مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور کلی اگر بخواهیم این قسمت از مطلب را جمع بندی کنیم بهتر است بگوییم ورق سیاه برای خریدارانی مناسب است که شکل ظاهری محصول بی اهمیت ولی محصولی با استحکام بالا نیاز داشته باشند در صورتی که ورق روغنی برای آن دست از عزیزانی مناسب است که نیازمند شکل ظاهری مناسب در محصول، قابلیت جوش و رنگ آمیزی باشد.

ضخامت ورق سیاه

در فرآیند تولید این محصول، ضخامت تختال با عبور از ۵ تا ۷ غلطک کاهش داده شده و به ۱.۸ تا ۳ میل می رسد. ضخامت های رایج این محصول در بازار بین ۱.۵ تا ۱۰۰ میلی متر می باشد. شیت ها در بازار به دو صورت برش خورده و فابریک قابل خریداری می باشند. شما عزیزان می توانید ورق فابریک را متناسب با نیاز خود در اندازه های مختلف سفارش دهید و ورق برش خورده یا رول فرم بدون دارا بودن محدودیت طولی با عرض های ۱۰۰ ، ۱۲۵ ، ۱۵۰ و ۲۰۰ سانتی متری قابل سفارش می باشند. طبیعتا در نمودار قیمت ورق سیاه متناسب با ضخامت و ابعاد آن کاهش یا افزایش می یابد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *