آهن آلات

ده دلیل برای استفاده از آهن آلات در ساختمان های مسکونی

۱.استحکام،زیبایی،آزادی در طراحی

آهن آلات آزادی بیشتری در طراحی رنگ،ساختار و شکل را به معماران ارائه می دهد.ترکیبی از قدرت ، دوام ، زیبایی ، دقت و انعطاف پذیری پارامترهای وسیع تری را به معماران می دهد تا ایده ها را کشف کنند و راه حل های جدیدی توسعه دهند.

توانایی پوشانندگی طولانی آهن آلات باعث ایجاد فضاهای باز بزرگ ،عاری از ستون های میانی یا دیوارهای باربر می شود. ظرفیت خم شدن آن تا شعاع مشخص ، ایجاد انحناهای تقسیم شده یا قوس های تلفیقی برای نماهای خارجی، طاقها یا گنبدها ، آن را از دیگر مصالح متمایز می کند.در شرایط کاملاً کنترل شده،محصول نهایی کارخانه تا دقیق ترین مشخصات،قابل تکرار و پیش بینی است و خطر تغییرپذیری در محل را از بین می برد.

 

۲.سریع ، کارآمد ، مدیر

آهن آلات را می توان در همه فصول به سرعت و با کارآیی مونتاژ کرد. قطعات با حداقل نیروی کار در محل از قبل تولید می شوند. یک سازه کامل را می توان در طی چند روز (به جای چند هفته )نصب کرد، که با توجه به مقیاس پروژه ، ۲۰٪ تا ۴۰٪ مربوط به زمان ساخت نسبت به ساخت در محل کاهش می یابد. برای خانه های تک واحد ، در مکان های با چالش بیشتر ،وجود آهن آلات اغلب باعث تماس کمتر با زمین شده و از این رو میزان حفاری مورد نیاز را کاهش می دهد. وزن سبک تر آهن آلات نسبت به سایر مواد سازه مانند بتن ، پایه ساده تر و کوچکتر را امکان پذیر می کند. این کارآیی در اجرا به معنی بهره وری قابل توجه منابع و منافع اقتصادی است .از جمله :تسریع برنامه های پروژه ، کاهش هزینه های مدیریت سایت و بازگشت سرمایه های قبلی.

۳.انعطاف پذیر و در دسترس

این روزها عملکرد ساختمان می تواند به سرعت و به طرز چشمگیری تغییر کند. یک مستاجر ممکن است بخواهد تغییراتی ایجاد کند که بار کف سازه را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. برای ایجاد چیدمان داخلی جدید بر اساس نیازهای مختلف و میزان استفاده از فضا ، ممکن است نیاز به تغییر مکان دیوارها باشد. سازه های ساخته شده از آهن آلات می توانند پاسخگوی چنین تغییراتی باشند. تیرآهن های غیر کامپوزیت را می توان با قطعه های موجود ،صفحات پوششی اضافه شده به آنها برای افزایش مقاومت به راحتی تقویت کرد و با سازه های اضافی تکمیل کرد و یا حتی برای جابجایی دیوار های تغییر یافته دوباره جابجا کرد.سازه های آهن آلات و سیستمهای کف همچنین امکان دسترسی آسان و تغییر در سیمهای برق موجود ، کابل های شبکه کامپیوتر و سیستمهای ارتباطی را فراهم می کنند.

 

۴.ستون کمتر ، فضای بازتر

قطعات آهن آلات یک روش زیبا و مقرون به صرفه برای پوشاندن مسافت های طولانی را ارائه می دهد.گستردگی و بزرگی آهن آلات می تواند فضاهای داخلی بزرگ و بدون ستون را ایجاد کند ، در حال حاضر فاصله ستونی با اندازه بیش از ۱۵ متر توسط مشتریان بیشترین تقاضا را دارد.در ساختمانهای یک طبقه ، تیرآهن ها بیش از ۵۰ متر هستند.پایه یا مشبک سازی می تواند این طول را به ۱۵۰ متر برساند. به حداقل رساندن تعداد ستون ها ،تقسیم و شخصی سازی فضاها را آسان می کند. ساختمانهای ساخته شده از آهن آلات اغلب منعطف تر هستند و پتانسیل بیشتری برای ایجاد تغییرات در طول زمان و افزایش طول عمر سازه دارند.

۵.قابلیت بازیافت

هنگامی که یک ساختمان با اسکلت فلزی تخریب می شود ، اجزای آن می توانند مجدداً مورد استفاده قرار گیرند یا در سیستم بازیافت حلقه بسته صنعت آهن آلات برای ذوب شدن و استفاده مجدد از آن پراکنده شوند. آهن آلات می تواند بدون از بین رفتن خواص ، به طور بی نهایت بازیافت شود. به علاوه هیچ چیز هدر نمی رود. آهن آلات در استفاده از منابع خام طبیعی صرفه جویی می کند زیرا حدود ۳۰٪ از آهن آلات جدید امروزه از آهن آلات بازیافتی ساخته شده است.

 

۶.مقاومت در برابر آتش

آزمایشی گسترده از ساختار کارخانه ی فولادسازی و سازه های فولادی کامل انجام شده که برداشتی عمیق و موشکافانه در مورد واکنش ساختمان ها با بدنه آهن آلات به آتش را در اختیار این صنعت قرار داده است. تکنیک های پیشرفته طراحی و تجزیه و تحلیل ،مشخصات دقیق مورد نیاز برای حفاظت از آتش در ساختمانهای دارای سازه فولادی را استنتاج می کنند،که اغلب موجب کاهش استفاده از حفاظت در برابر آتش میشود.

 

۷.مقاومت در برابر زلزله

زمین لرزه ها از نظر بزرگی ،فرکانس،فراوانی ، مدت زمان و موقعیت مکانی قابل پیش بینی نیستند.آهن آلات یکی از مصالح انتخابی برای طراحی است زیرا ذاتاً شکل پذیر و منعطف است و زیر بارهای شدید به جای خرد کردن یا خرد شدن خم می شود.در یک ساختمان فولادی بسیاری از اتصالات تیر آهن ها به ستونها اصولاً برای پشتیبانی از بارهای جاذبه طراحی شده اند.با این حال ظرفیت قابل توجهی برای مقاومت در برابر بارهای جانبی ناشی از باد و زمین لرزه دارند.

۸.زیبایی شناسی ، مکمل عملکرد

قاب بندی باریک و ظریف آهن آلات باعث ایجاد ساختمان هایی با احساس گشودگی و آزادی می شود. انعطاف پذیری و قابلیت شکل گیری آن ، معماران را برمی انگیزد تا اهداف خود را از نظر کاوش در اشکال و ساختار متمایز دنبال کنند. این ویژگی های زیبایی شناختی با ویژگی های عملکردی آهن آلات که شامل توانایی استثنایی پوشا ، ثبات ابعادی در طول زمان ، توانایی کاهش سر و صدا، قابلیت بازیافت و سرعت و دقت ساخت و مونتاژ آن با حداقل کار در محل،تکمیل می شود.

 

۹.فضای قابل استفاده بیشتر ، مصالح کمتر

توانایی آهن آلات در به حداکثر رساندن فضا و عرض داخلی با نازکترین پوسته ممکن که به معنای نازک تر بودن عناصر ساختاری بسیار بالاست .عمق تیرآهن های آهن آلات تقریباً به اندازه ی نیمی از تیرهای چوبی است ،همچنین فضای قابل استفاده بیشتر ، مصالح کمتر و هزینه کمتری در مقایسه با سایر مصالح عرضه میکند. ضخامت دیوارها می تواند نازک تر باشد زیرا استحکام آهن آلات و ظرفیت پوشش عالی بدان معنی است که نیازی به ساخت دیوارهای آجری جامد و کم مصرف نیست. این امر می تواند به ویژه برای محل های با محدودیت زیاد، جایی که خاصیت صرفه جویی در فضای آهن آلات می تواند کلید غلبه بر چالش های مکانی باشد ، مهم باشد.

 

۱۰.تاثیرگذاری کمتر بر محیط زیست

سازه های فلزی می توانند به طور قابل توجهی سبک تر از بتن های هم وزنشان باشند و به پی ریزی های بزرگ و پهناوری احتیاج ندارند،به علاوه باعث کاهش اثرات زیست محیطی ساخت و ساز می شوند. به دلیل مصالح کم و سبک،جابجایی آنها بسیار آسان است و باعث کاهش حمل و نقل و مصرف سوخت می شود.در صورت لزوم پایه های آهن آلات می توانند در پایان عمر ساختمان استخراج و بازیافت یا مورد استفاده مجدد قرار گیرند و هیچ ماده زائدی در محل باقی نماند.به علاوه آهن آلات بسیار کم مصرف است ،زیرا در مناطق گرم،گرما به سرعت از این نوع سقف ها عبور میکند و باعث ایجاد محیط خنک تری در خانه ها می شود. در آب و هوای سرد می توان دیوارهای پنلی دوتایی با جنس آهن آلات را به خوبی عایق بندی کرد تا گرما را بهتر نگه دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *